Дороги в Європі
Дороги у Європі хороші і зручні, тому їздити ними одне задоволення. До потрібного пункту на авто ви доберетеся дуже швидко, проте практично усі автобани платні. Це необхідно пам'ятати при плануванні поїздки.
Особливо потрібно бути уважним у країнах з лівостороннім рухом - Великобританії, Ірландії, Мальті та на Кіпрі. Кажуть, що досвідчений водій звикає до лівостороннього руху за 30 хвилин. Тим не менше, навички, які переросли у рефлекси - нікуди не дінеш.
Система оплати за користування автомагістралями різна у кожній країні. У цій статті описані основні особливості.
Види доріг в країнах Європи:
- Безкоштовні дороги.
- Платні. Пункти оплати - при в'їзді або виїзді з автобану.
- Платні. Віньєтки (vignette) - дорожній збір, його купують на певний термін.
Варіант 1. Безкоштовні дороги. Дорожній збір не стягується.
Країни: Андорра, Бельгія, Боснія і Герцеговина, Німеччина, Кіпр, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Монако, Фінляндія, Естонія.
У 40 великих містах Німеччини існують екологічні зони, в яких потрібно придбати екологічний знак - наклейку для свого автомобіля! За відсутність у таких зонах наклейки - штраф у розмірі 40 €.
Варіант 2. Платні дороги. Пункти оплати - при в'їзді або виїзді з автобану.
Разова оплата може стягуватися як на в'їзді, так і на виїзді за кілометраж.
Разово. На платних ділянках дороги стоять пропускні пункти зі шлагбаумами. Платити там, як правило, можна не тільки готівкою, а й кредитними картками.
За кілометраж. Іноді при в'їзді на платну дорогу касира немає. Є лише автомат, який видає квитки, які схожі на ті, що отримують на парковці. Шлагбаум піднімається після того, як ви візьмете квиток. Його обов'язково потрібно зберегти до наступного шлагбаума - на виїзді з платної дороги, де за нього потрібно буде заплатити.
Ніколи не намагайтеся в'їхати в ворота без шлагбаума. Вони позначені великою піктограмою «t» і призначені лише для місцевих, які мають спеціальний телепасс (електронну карту).
Країни, які стягують плату за проїзд: Англія, Греція, Данія, Ірландія, Іспанія, Італія, Македонія, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Сербія, Франція, Хорватія, Швеція.
Найдорожчими є платні дороги Франції, де середня вартість проїзду становаить 0,12 євро за кілометр.
Варіант 3. Платні дороги. Вінієтки - дорожній збір
Віньєтка (від франц. Vignette - наклейка/етикетка) - наклейка на лобове скло, яка служить підтвердженням оплати дорожнього збору. Купувати її потрібно самостійно. І хоча купувати їх начебто ніхто не примушує, це необхідно зробити, так як їх наявність контролюється численними камерами. Поліція, якої на дорогах зазвичай не видно, дуже швидко з'явиться і оштрафує порушника. Віньєтки прийнято купувати відразу після перетину кордону, щоб далі їхати спокійно. Продаються вони на заправках.
Віньєтки бувають річними і короткостроковими (1 тиждень, 2 тижні, 1 місяць).
Ціни на 2019 рік:
- Австрія — 9,2 євро (10 днів), 26,8 євро (2 місяці), 89,2 євро (1 рік). Штраф від 120 євро.
- Болгарія — 5,1 євро (вихідні (з 12:00 п'ятниці до 23:59 неділі)), 7,7 євро (7 днів), 15,3 євро (1 місяць), 27,6 євро (3 місяці), 49,5 євро (1 рік). Штраф 153 євро.
- Угорщина — 11 євро (10 днів), 15 євро (1 місяць), 133 євро (1 рік). Штраф від 46 євро.
- Румунія — 3 євро (7 днів), 7 євро (1 місяць), 13 євро (90 днів), 28 євро (1 рік). Штраф від 53 євро.
- Словаччина — 10 євро (10 днів), 14 євро (1 місяць), 50 євро (1 рік). Штраф від 140 до 700 євро.
- Словенія — 15 євро (7 днів), 30 євро (1 місяць), 110 євро (1 рік). Штраф від 300 до 800 євро.
- Чехія — 12 євро (10 днів), 17 євро (1 місяць), 59 євро (1 рік). Штраф від 196 євро при оплаті на місці та до 3 925 євро під час розгляду справи у суді.
- Швейцарія — 36 євро (14 місяців (з 01.12 по 31.01)). Штраф — 180 євро.
У деяких країнах, крім платних доріг існує оплата за використання мостів, тунелів або в'їздів до центру міста.
Країни, в яких потрібно купувати віньєтки: Австрія, Болгарія, Угорщина, Молдова, Румунія, Словаччина, Словенія, Чехія, Швейцарія.
Варто зазначити, що платним дорогам завжди є альтернатива - безкоштовні. Вони можуть петляти, бути нерівними, проходити через містечка і села, але плату за них з вас не візьмуть. Щоб їхати ними, зазвичай достатньо в навігаторі вказати «Не використовувати платні ділянки». Врахуйте, що без GPS-навігатора в них дуже складно розібратися, а швидкість руху рідко перевищуватиме 60-70 км/год.
Якщо Ви подорожуєте на своєму автомобілі, у вас обов'язково повинен бути при собі поліс страхування цивільної відповідальності - «Зелена карта»/ «Green card» і оформлене страхування.