Особливості ПДР в Європі
Плануючи поїздку по Європі на автомобілі, виділіть час і ретельно вивчіть правила дорожнього руху в європейських країнах, які знаходяться на маршруті вашого слідування.
За великим рахунком, різниця ПДР України і Європи невелика, оскільки багато країн приєдналися до Віденської конвенції про дорожній рух, яка була прийнята в 1968 році. Також існує додаткова конвенція про дорожні знаки і сигнали — тому великої відмінності між нашими позначеннями і знаками на дорогах Європи ви теж не помітите.
Тексти документів знаходяться у вільному доступі, так що ви можете ознайомитися з ними на сайті unece.org, а також офіційному ресурсі Верховної Ради України.
Незважаючи на те, що основні принципи ПДР європейських країн схожі, в деяких з них є свої нюанси. Їх незнання може коштувати вам не тільки штрафу, але й поставити під загрозу ваше здоров'я і безпеку оточуючих.
Ось деякі особливості ПДР в Європі, знаючи які ви будете почувати себе впевненіше за кермом автомобіля в незнайомій країні.
На 72% доріг у світі прийнятий правосторонній рух (червоним), а лівосторонній (синім) — на 28%. У Європі країн, в яких автолюбителі рухаються по лівій стороні небагато — це Великобританія, Ірландія та Мальта.
Переважно у всіх європейських країнах вимоги до швидкісного режиму збігаються. Обмеження по швидкості в межах населеного пункту в середньому 50 км/год, за містом — 90 км/год, на швидкісних автострадах — близько 120 км/ч. Проте, зустрічаються і винятки, тому перед поїздкою варто звіритися з прийнятими нормами в конкретній країні.
Сума штрафу залежить від швидкості, з якою ви їхали: більше перевищення — вищий штраф. Наприклад, якщо ви перевищите допустиму швидкість руху на 50 км/год на дорогах Німеччини (на тій ділянці, де є обмеження), то заплатите штраф близько 300 євро. А ось таке ж порушення у Франції може загрожувати вам штрафом в 1500 євро.
-
Наявність жилетів зі світловідбиваючими вставками
Європейські правила дорожнього руху зобов'язують водіїв мати в машині світловідбиваючі жилети. Їх слід одягати кожен раз, коли виходите з авто на трасу, знаходитесь на узбіччі або проїзній частині. За невиконання цього правила загрожує штраф, сума якого варіюється в залежності від держави. Колір жилета в різних країнах може відрізнятися, єдина умова — щоб він був яскравим і мав світловідбиваючі смуги.
-
Антирадари і «протитуманки»
Використання антирадарів, а також протитуманних фар при хороших погодних умовах в більшості країн Європи заборонено і спричинить за собою штрафні санкції (в середньому від 20 до 60 євро).
Звичку сигналити неквапливому водієві доведеться залишити на батьківщині. Так як застосовувати такого роду спосіб для привернення уваги або вираження невдоволення загрожує покаранням. Виняток — екстрені ситуації.
Таке «задоволення», як розмова по мобільному під час поїздки, суворо карається європейським законодавством. Для здійснення дзвінків в дорозі вам знадобляться пристрої Hands free або гучний зв'язок.
Детальніше про те, скільки може заплатити любитель поговорити за кермом, а також про те, чого не варто робити на дорогах Європи, читайте в нашій спеціальній статті «Автомобільні штрафи в Європі».
І на закінчення назвемо ще кілька особливостей, які необхідно враховувати при водінні на території європейських країн:
- В якості знака, який висловлює прохання дати дорогу, використовується включення лівого поворотника, а не мигання дальнім світлом, як часто відбувається у нас.
- На дорогах з декількома рядами потрібно пересуватися в крайньому правому ряду. Перестроювання в інші ряди дозволено тільки з метою обгону. При цьому їхати в «більш лівому» ряду, якщо правий вільний, можна тільки 1 км.
- На червоний сигнал світлофора можна повертати направо, навіть якщо не горить додаткова секція. Тільки перед цим необхідно пропустити учасників руху з інших напрямків.
- Дорожні правила Європи не передбачають розрізнення понять «обгін» і «випередження». Так що при вигляді знаку, що забороняє обгін, випереджати машини не варто. На додаток, на заміських трасах не можна випереджати по правій смузі.
- Телефонний номер для екстрених ситуацій, що діє по всій Європі — 112.
Як бачите, правила дорожнього руху в Європі мають свою специфіку. Так що уважність та обережність під час автопоїздки незнайомою країною будуть гарантією приємного та безпечного відпочинку.
У нашій спеціальній статті «65 кращих мобільних додатків для мандрівників» ви знайдете корисні програми для автомобілістів, з допомогою яких зможете краще орієнтуватися на дорогах, знаходити найближчі заправки та іншу корисну інформацію.